Plany dotyczące budowy ulicy Nowolazurowej sięgają lat 70 ubiegłego stulecia. Już wtedy z uwagi na szybko rosnącą liczbę mieszkańców zdawano sobie sprawę z konieczności stworzenia dogodniejszego połączenia Włoch i Ursusa z innymi dzielnicami Warszawy. Inwestycja ta była jednak z roku na rok odkładana, co tłumaczono brakiem środków na jej realizację. 

 

Codzienny komunikacyjny paraliż tej części miasta związany ze stale rosnącą liczbą samochodów zmusił w końcu władze do przystąpienia do realizacji inwestycji. Pod koniec 2010 roku rozpisano i rozstrzygnięto przetarg na budowę pierwszego etapu ulicy Nowolazurowej. W 2011 roku rozpoczęto budowę, a od 11 października 2013 r. możemy już przejechać z ulicy Chrościckiego do Alej Jerozolimskich.

Kolejny odcinek ulicy Nowolazurowej ma połączyć ulicę Chrościckiego z ulicą Połczyńską. Do przetargu przystąpiło 8 podmiotów. Za wybudowanie 950 metrowego odcinka łączącego ulicę Chrościckiego z ulicą Połczyńską (w tym ponad półkilometrowego wiaduktu nad torami kolejowymi) oraz przebudowę fragmentu ulicy Połczyńskiej, najniższą cenę zaproponowała firma SKANSKA (78,7 mln zł). Ponad 40% więcej (113,25 mln zł) zaproponowała spółka Bilfinger Infrastructure. Wkrótce zostanie wyłoniony zwycięzca przetargu, tak więc istnieje duża szansa, że prace ruszą jeszcze w tym roku. Od podpisania umowy wykonawca będzie miał 21 miesięcy na zakończenie robót, a więc już w 2015 roku powinniśmy przejechać szybko i z przyjemnością z ulicy Połczyńskiej do Alej Jerozolimskich.

Powstanie ulicy Nowolazurowej łączącej  Aleje Jerozolimskie z ulicą Połczyńską zapewni ogromne korzyści wszystkim kierowcom. Jak oszacowano w opracowaniu przygotowanym przez Biuro Planowania Rozwoju Warszawy, dzięki niej podróżujący samochodem zaoszczędzą ogromną ilość czasu oraz pieniędzy. Oszczędność czasu została oszacowana na „7.370 tys. osobogodzin”, a oszczędność w kosztach czasu podróży samochodami osobowymi i autobusami na 147,3 mln złotych w skali roku.

Nic więc dziwnego, że wszyscy z utęsknieniem czekamy na otwarcie całej ulicy Nowolazurowej.

  1. Strona www.wlochy.waw.pl publikowana jest przez Klub Miłośników Włoch.
  2. Każdy może umieszczać na stronie www.wlochy.waw.pl swoje artykuły, jeśli tożsamość autora będzie znana administracji tej strony i jeśli autor nie narusza swoją publikacją obowiązującego prawa oraz dóbr osobistych innych osób.
  3. Publikacje naruszające obowiązujące prawo lub bezprawnie naruszające dobra osobiste innych osób będą usuwane bezzwłocznie po zawiadomieniu administratora tej strony na adres webmaster@wlochy.waw.pl lub telefonicznie pod numerem (22) 8628418.
  4. Ponadto administracja strony zastrzega sobie prawo do usunięcia każdej publikacji bez wyjaśnienia.
  5. Przez fakt publikacji na tej stronie autor wyraża zgodę na zrekompensowanie wszelkich skutków swojej publikacji wydawcy tej strony oraz zrzeka się majątkowych praw autorskich w zakresie obejmującym publikację na tej stronie.