Radni rządzącej we Włochach koalicji PiS/SD/WDW sprzeciwili się 26 marca 2013 r. rozpatrzeniu przez Radę Dzielnicy Włochy projektu uchwały obniżającej opłaty za wywóz śmieci. Rada Warszawy 7 marca 2013 r. ustaliła przymusowe opłaty za wywóz śmieci. (Kolejne łupiestwo fiskalne poparli m.in. wybrani przez mieszkańców Włoch radni Warszawy Maria Łukaszewicz oraz Aleksandra Sheybal-Rostek).

Zgodnie z uchwałą właściciele domów jednorodzinnych będą musieli płacić 124,60 złotych miesięcznie, co dla niektórych oznacza 2,5-krotny wzrost kosztów usuwania odpadów. Kwota ta może zostać obniżona jeżeli właściciel domu zobowiąże się do pracowitego segregowania śmieci.

Większościowa koalicja PiS/WDW z trudem zmobilizowała małą grupkę oburzonych wyborców.

Klub Radnych Platformy Obywatelskiej w Radzie Dzielnicy Włochy wniósł projekt obniżenia opłat do wysokości odpowiadającej cenom rynkowym. Wprowadzeniu tego projektu do porządku obrad sprzeciwili się radni PiS/SD/WDW. Nie przeszkodziło im to później w zapewnianiu standardowymi mantrami, że są przeciwni wysokim opłatom śmieciowym. Najwyraźniej radni PiS/WDW liczą, że ich elektorat nie jest w stanie skojarzyć rozbieżności między słowami a decyzjami swoich przedstawicieli.

sortownia

Dyskusję nad podatkiem śmieciowym poprzedził ponad 3 godzinny wiec potępienia sortowni śmieci. Od dwóch lat radni PiS/WDW usiłują wywołać atmosferę grozy wokół planowanej przez MPO budowy zamkniętej sortowni suchych odpadów w przemysłowej części Okęcia. Mimo, że władze dzielnicowe nie mają żadnego wpływu na ewentualną decyzję o budowie sortowni dzielnicowi radni PiS/WDW stręczą się wyborcom jako obrońcy rzekomo zagrożonych interesów mieszkańców oraz insynuują, że zamknięta sortowania ma być otwartym wysypiskiem śmieci.

Działania te osiągnęły apogemu na sesji w dniu 26 marca 2013 r. Grono kilkunastu przybyłych na sesję Rady mieszkańców uzupełnione zostało liczną rzeszą urzędników samorządowych, zapewne tylko przypadkowo towarzysko związanych z PiS/WDW. Wątłe głosy nawołujące do rozsądku tłumione były buczeniem anonimowej niewiasty przekonanej o strasznych konsekwencjach budowy sortowni. Niewiastę wspierała przewodnicząca Rady z PiS wyłączająca mikrofony radnym opozycji. Pracownik Portów Lotniczych "Okęcie" (od których PiS/WDW z tajemniczych powodów nie dochodzi odszkodowania dla Dzielnicy za wprowadzenie strefy ograniczonego użytkowania) odwdzięczał się siejąc atmosferę horroru rzekomym zagrożeniem sortowani dla samolotów. Poinformował o 25 wypadkach lotniczych w pobliżu "Okęcia" spowodowanych rzekomo przez ptaki startujące z nieznanego wysypiska na śmieci. Przemilczał natomiast informację gdzie są wraki owych 25 katastrof oraz jakim cudem ustalono, że ptaki startowały z tajemniczego wysypiska śmieci a nie np. z trawnika koło lotniska.

Szczytem operetki był występ bliżej nieznanego posła PiS z Zespołu Parlamentarnego ds Zbadania Przyczyn Katastrofy TU-154M, który - tradycyjnie - usiłował zainsynuować, że winna jest wszystkiemu Platforma Obywatelska (mimo, że radni PO we Włochach krytycznie oceniają projekt budowy sortowni). Pan poseł zapewne nie został należycie poinstruowany przez lokalną delegaturę swojej partii a z uwagi na późną porę nie do końca rozumiał przebieg wiecu.

Komizmu sytuacji dodała informacja, że flagowy przeciwnik sortowni Stowarzyszenie "Okęcie-Włochy" wycofało się z postępowania administracyjnego w sprawie udzielenia zezwolenia na budowę sortowni, mimo że biorąc udział w postępowaniu mogło zablokować budowę lub przynajmniej odwlec ją o kilka lat zabiegami proceduralnymi. Fakt ten ostatecznie potwierdził, że nie przeciw sortowni zorganizowany został wiec w Urzędzie Dzielnicy.

Ostatecznie Rada przyjęła napuszone i całkowicie bezskuteczne stanowisko: Rada Dzielnicy Włochy m. st. Warszawy postanawia wyraża sprzeciw wobec planowanego przedsięwzięcia polegającego na budowie Dzielnicowego Zakładu Oczyszczania przy ul. Instalatorów 7C. Sprzeciw brzmi jakby nie po polsku ale jakież to ma znaczenie? Wszak liczą się przede wszystkim dobre intencje.

  1. Strona www.wlochy.waw.pl publikowana jest przez Klub Miłośników Włoch.
  2. Każdy może umieszczać na stronie www.wlochy.waw.pl swoje artykuły, jeśli tożsamość autora będzie znana administracji tej strony i jeśli autor nie narusza swoją publikacją obowiązującego prawa oraz dóbr osobistych innych osób.
  3. Publikacje naruszające obowiązujące prawo lub bezprawnie naruszające dobra osobiste innych osób będą usuwane bezzwłocznie po zawiadomieniu administratora tej strony na adres webmaster@wlochy.waw.pl lub telefonicznie pod numerem (22) 8628418.
  4. Ponadto administracja strony zastrzega sobie prawo do usunięcia każdej publikacji bez wyjaśnienia.
  5. Przez fakt publikacji na tej stronie autor wyraża zgodę na zrekompensowanie wszelkich skutków swojej publikacji wydawcy tej strony oraz zrzeka się majątkowych praw autorskich w zakresie obejmującym publikację na tej stronie.